FinanceEstonia krediidiandjate ja -vahendajate töögrupi jaoks olulistel teemadel toimusid 2024. aastal mitmed murrangulised edasiminekud. Töögrupi juhi Martin Läntsi sõnul on suurimateks muutusteks inkassoteenuste pakkujate toomine riikliku järelevalve alla ning krediiditeabe jagamise seaduseelnõu jõudmine kooskõlastusringile.
Riigikogus läbis novembris lõpphääletuse tulumaksuseaduse ja kogumispensionide seaduse muudatus, mis jõustumisel võimaldab investeerimiskontot ja sellega seonduvaid maksueeliseid pakkuda ka investeerimisühingutel.
Rahandusministeerium saatis kooskõlastusringile seaduseelnõu, mille alusel luuakse Eestis krediiditeaberegister. See aitab laenuandjatel paremini hinnata laenuvõtja võimet laenu tagasi maksta ja ennetada ülelaenamist.
FinanceEstonia pöördus seotud riigiasutuste poole vajadusega muuta enne 2025. aasta algust krediidiinkassode ja -ostjate seaduse (KIOS) rakendussätteid.
FinanceEstonia esitas septembris Finantsinspektsioonile arvamuse dokumendi "Finantsinspektsiooni käsiraamat vastutustundliku krediidi väljastamise protsessile" kohta.
FinanceEstonia esitas tagasiside uue tarbijakrediidi direktiivi ülevõtmise valikute kohta, olles seisukohal, et direktiivi ja selle raames täiendavate ettepanekute ülevõtmisega ei tohiks oluliselt piirata krediidiandjate tegevust. Läbi täiendavate piirangute ei tohiks jääda kõrvale tarbijad, kes on krediidivõimelised ning täidavad suure tõenäosusega korrektselt oma kohustusi.
FinanceEstonia esitas arvamuse Finantsinspektsiooni vastutustundliku krediidi väljastamise protsessi manuaalile. Esitatud arvamuses tuuakse välja, et sellisel kujul tekitab manuaal rohkem õiguslikke vaidlusi kui õigusselgust ning puudub selge arusaam selle rakendamise ulatusest.
FinanceEstonia krediidiandjate ja -vahendajate töörühma juhi Martin Läntsi sõnul on pärast pikki aastaid tehtud selgitustööd jõutud lõpuks väga lähedale positiivse krediidiregistri loomisele. Laiemalt on töörühma eesmärk edendada konkurentsi ja innovatsiooni soosivat tarbijakrediidi turgu ning aidata kaasa vastutustundliku laenamise põhimõtete järgimisele.
Riigikogu võttis 5. juunil vastu krüptovaraturu seaduse, mis viib nii krüptovarateenuse osutajad kui ka krüptovara väljastajad finantsinspektsiooni järelevalve alla.
Riigikogu võttis 12. juunil vastu krediidiinkassode ja -ostjate seaduse, mis reguleerib krediidilepingutega tegelevate inkassofirmade ja nendega seotud isikute tegevust ning võtab inkassofirmad Finantsinspektsiooni kontrolli alla.
Riigikogu rahanduskomisjon võttis aprillis menetlusse krüptovaraturu seaduse eelnõu. Lisaks konkreetset eelnõud puudutavatele seisukohtadele esitas FinanceEstonia pöördumises ka ettepanekuid isikusamasuse tuvastamise nõuete muutmiseks.
Riigikogu õiguskomisjon otsis võimalusi laenuvõlgnevuste vähendamiseks, mida oleks võimalik viia ellu kiiremini kui positiivne krediidiregister. Kaalumisel olid eelkõige järgmised ettepanekud: alandada krediidi kulukuse määra ülempiiri, piirata öist laenamist, näha ette mitme kuu sissetuleku peaks krediidiandja tarbijale laenu andmisel aluseks võtma ning sätestada seaduses absoluutne lagi viivismäärale.
Otsing ei leidnud ühtegi tulemust
Liitu uudiskirjaga
Püsi kursis värskete ülevaadete ja sündmustega finantsmaailmast.