23. - 24. märts

14:00 — 17:00

FinanceEstonia

Väliskaubanduse ümarlaud

Kutsume teid ja palume märkida kalendritesse: reedel, 23. märtsil 2018. a kl 14:00-17:00 korraldab Välisministeerium järjekordse väliskaubanduse ümarlaua. Kohtumise käigus anname ülevaate aktuaalsetest teemadest EL-i väliskaubanduses.

Ettekannetele järgneva diskussiooni käigus ootame Teie küsimusi ja ettepanekuid Eesti väliskaubanduspoliitika kohta, samuti loodame kuulda ettevõtjate edulugusid ja probleeme partnerriikides.

Küsimuste korral palun pöörduda välismajanduse ja arengukoostöö osakonna lauaülema Kristel-Amelie Aimre poole (kristel-amelie.aimre@mfa.ee ).

Kavas:

13.45-14.00 Kogunemine

14.00-14.05 Tervitussõnad (Väino Reinart, Välisministeeriumi Väliskaubanduse ja arengukoostööküsimuste asekantsler)

14.05-14.35 EL-Jaapani majanduspartnerlusleping (Timothée Sautter, Euroopa Komisjoni EL-Jaapani majanduspartnerluslepingu läbirääkimiste koordinaator, ettekanne inglise keeles)

Jaapan on EL-i tähtsuselt teine kaubanduspartner Aasias. EL-i firmad ekspordivad igal aastal Jaapanisse ligikaudu 60mlr EUR väärtuses kaupu ja 28 mlr väärtuses teenuseid. Ettekandes antakse ülevaade EL-Jaapani majanduspartnerluslepingust, mille kokkulepe saavutati 2017. aasta detsembris. Muuhulgas kuuleme, milliseid valdkondi katab EL-Jaapani majanduspartnerlusleping ning millist kasu võiksid lepingust saada EL-i ja Eesti ettevõtjad? Millised tariifid kaovad ja kuidas muutub kauplemine Jaapaniga lihtsamaks? Millistes valdkondades oli kokkuleppe saavutamine kõige keerulisem ja kus tõuseb kõige suurem majanduslik kasu lepingu jõustumisel? (Teema kohta võib veel lisa lugeda siit.)

14.35-14.45 Küsimused ja vastused

14.45-15.15 Uue Euroopa Kestliku Arengu Fondi (EFSD) võimalused erasektorile (Paulus Geraedts, Euroopa Komisjoni investeerimisteenuste ja teavitustegevuse juht, ettekanne inglise keeles)

  1. aasta lõpus käivitati Euroopa Liidus uus fond – EFSD. Selle peamiseks eesmärgiks on pakkuda Euroopa ettevõtjatele tuge EL naabruse ja Aafrika riikidesse investeeringute tegemisel. Loodud skeem toetab investeeringuid erinevatesse kestliku arenguga seotud projektidesse (digi, energia, põllumajanduse, linnaarengu ja VKEde tegevuste vallas), kuhu paljud ilma lisagarantiita investeerida ei söandaks. Euroopa Komisjoni esindaja annab ülevaate fondi olemusest ja erasektorile loodud uutest võimalustest. Kuuleme, kes ja kuidas saavad seda fondi kasutada. (Teema kohta võib veel lisa lugeda siit.)

15.15-15.25  Küsimused ja vastused

15.25-15.50 Investeeringute kaitse (Toomas Moor, Välisministeeriumi Kaubanduspoliitika ja majandusorganisatsioonide büroo lauaülem)

Ettekandes antakse ülevaade investeeringute soodustamise ja kaitse lepingutest: Eesti lepingud EL liikmesriikidega, Eesti lepingud kolmandate riikidega ja ka EL investeeringute kaitse lepingud kolmandate riikidega. Lisaks kuuleme ülevaadet investeeringute kaitse poliitika hetkeseisust ja tulevikuplaanidest, sealhulgas mitmepoolsest investeerimiskohtust (MIC).

15.50-16.00 Küsimused ja vastused

16.00-16.30 Vaba mikrofon (küsimused ja vastused)

16:30 – Networking ja suupisted