05. oktoober

09:30 — 12:00

FinanceEstonia

Euroopa Komisjoni seminar „Kriisist välja tugevamana“

Euroopa Komisjoni Eesti esindus kutsub osalema Eesti taastekava seminaril „Kriisist välja tugevamana“, mis toimub 5. oktoobril kell 9.30 Ülemiste City Öpiku konverentsikeskuses (Kosmose saalis).
Osalemiseks palun registreeruda hiljemalt esmaspäeval, 4. oktoobril.
Osaleda on võimalik nii kohapeal kui liituda veebi teel. Kohapeal osalejate arv on piiratud. Link üritusega liitumiseks veebi teel saadetakse vahetult enne ürituse algust Teie poolt märgitud e-posti aadressile.

Euroopa majandus on COVID-19 kriisist taastumas kiiremini kui prognoositud. Eesti on kõige paremini taastuvate riikide seas, kuid kriis pole veel kaugeltki läbi. Mitmed sektorid tunnetavad kriisi mõju veel otseselt, tööturg pole täielikult  taastunud, tarneahelate probleemid toovad kaasa inflatsiooni ning tootmisprobleemid ja suurem nõudlus on üheks energiahindade mõjutajaks. Euroopa Komisjon kiidab oktoobri alguses heaks Eesti taastekava, mis suunab kriisist väljumise teraviku rohepöörde ja digitaalsetele investeeringutele. Taastekavade eesmärk on aidata  Euroopa Liidu riikidel väljuda kriisist investeeringute ja struktuursete reformide abil, mis tagavad pikaajalise konkurentsivõime ja muudavad majanduse kliimamuutustele, digiarengule ja uutele kriisidele vastupidavamaks.

Arutame seminaril, milliseid võimalusi pakuvad Euroopa taastekava ja Euroopa Liidu uue eelarveperioodi vahendid Eestile ning millised on Eesti prioriteedid. Mis on Eesti majanduses ja tööjõuturul muutunud 5 aasta pärast, kui taastekava investeeringud peavad olema tehtud, ja 10 aasta pärast, kui Euroopa Liidu eelarveperiood lõpeb?

Ajakava

9.30       Tervituskohv

10.00     Avasõnad

10.10     Arutelu “Digi- ja rohepööre: kas Eesti majanduse kahanemis- või kasvustrateegia“

Eesti taastekava maht on umbes 3% SKPst, kogu EL eelarveperioodi vahendid moodustavad ligikaudu 4,5% Eesti SKPst. Milline on nende vahendite mõju Eesti majanduse taastumisele ja pikaajalise konkurentsivõimele? Millised on Eesti rohepöörde prioriteedid ja kuidas taastekava ning EL eelarve vahendid nende  saavutamisele kaasa aitavad? Millised on ettevõtete ootused ja võimalused? Kas muutuste tempo on liiga kiire või aeglane? Millised on peamised plaanitavad investeeringud teadusesse, innovatsiooni ja plaanid ettevõtetele rahastamisvõimaluste juurdepääsu tagamise parandamisel? Kas Eesti suudab maailma digiarengutes teed näidata? Kas eesmärk Euroopa digitaalsest suveräänsusest on Eesti huvidega kooskõlas ja kuidas Eesti saab sellesse panustada?

Osalejad: rahandusminister Keit Pentus-Rosimannus; Transferwise’i kaasasutaja ja omanik Taavet Hinrikus; TalTechi biorobootika keskuse juhataja Maarja Kruusmaa; tehnoloogiaettevõtja ja Funderbeam’i asutaja Kaidi RuusaleppElcogeni asutaja ja tegevjuht Enn Õunpuu.

11.40 Lõuna

 

Seminari juhatab ERRi ajakirjanik Johannes Tralla.

Seminari korraldavad Euroopa Komisjoni Eesti esindus, Riigikantselei ja Rahandusministeerium.

Seoses Vabariigi Valitsuse kehtestatud piirangutega tuleb üritusele saabudes ette näidata COVID-tõend (immuniseerimispass), mis kinnitab, et olete kas vaktsineerimiskuuri täielikult läbinud, COVID-19 haiguse läbi põdenud või andnud negatiivse PCR-testi tulemuse viimase 72 tunni jooksul. Kohapeal kiirtestimist ei toimu.