08. detsember

09:30 — 12:30

Eesti Panga iseseisvussaal & sotsiaalmeedia

Estonia pst 5, Tallinn

FinanceEstonia

Eesti Panga avalik seminar „Millisel kursil on Eesti majanduse konkurentsivõime?“

Eesti majanduse maht on vähenenud poolteist aastat järjest. Tööjõu tootlikkus on viimastel aastatel järsult kahanenud ja ettevõtjate hinnangul on nende konkurentsivõime kehv nii Euroopas kui ka väljaspool seda. Tulevik on määramatu. Kas madalseis on ajutine, nii et järgneb tagasipõrge tuttavatele trendidele niipea, kui laiem väliskeskkond taastub? Või seisame silmitsi Eesti majanduse konkurentsivõime struktuurse ja püsiva nõrgenemisega?

Seminaril otsime vastust küsimusele, milline võiks olla Eesti majanduse kasvuvõime nii lühiajaliselt kui ka pikemas vaates. Kas hinnataseme ja sissetulekute kiire kasv viimastel aastatel on mõjunud halvasti ettevõtete konkurentsivõimele? Milline mõju on eelarve- ja rahapoliitikal? Kas Eesti ettevõtluskeskkond soosib või pärsib siinsete ettevõtete kasvuvõimalusi? Mis on peamised takistused? Kas ja mida oleks õppida Soome kogemusest, kus kehvem konkurentsivõime ja madal tootlikkus koos riigi võlakoorma kasvuga on sealsetele poliitikakujundajatele muret teinud juba viimased 15 aastat.

Neile küsimustele vastuseid otsides saame arutada ka selle üle, mis Eesti madalseisust välja aitaks.

Avaettekanded:
Madis Müller, Eesti Panga president
„Eesti majanduse kasvuvõimet mõjutavad tegurid“
Meri Obstbaum, Soome Panga majandusprognoosi osakonna juhataja
„Soome kogemus majanduse pikaajalise madalseisuga“

Aruteluringides kõnelevad:
Tea Danilov (Arenguseire Keskuse juhataja), Klen Jäärats (Riigikantselei Euroopa Liidu asjade direktor), Liina Maria Lepik (Ettevõtluse ja Innovatsiooni Sihtasutuse juhatuse liige), Ain Hanschmidt (ASi Infortar juhatuse esimees), Agur Jõgi (Pipedrive’i juhatuse liige ja tehnoloogiajuht), Sirli Männiksaar(Ericsson Eesti juhatuse esimees), Alo Tamm (Harmet OÜ tegevjuht). Seminari juhib Eesti Panga asepresident Ülo Kaasik.

Seminar toimub Eesti Panga Iseseisvussaalis 8. detsembril kell 9.30–12.35 ja on otseülekandena jälgitav ka Eesti Panga sotsiaalmeediakanalites. Seminar on eesti ja inglise keeles.

Täpsema ajakava leiate Eesti Panga kodulehelt.