Saame tuttavaks #45: uus liige smeGo

FinanceEstoniaga liitus Baltikumi suurim pangandusväliste finantsteenuste pakkuja smeGo. Eesti üksuse tegevjuht Reelika Sõnitsar tõdeb, et teadlikkus pankade kõrval eksisteerivatest finantseerimisvõimalustest on Eestis endiselt madal ning sellega tuleb tegeleda. Majanduse üldise elavdamise ühe võimalusena näeb ta välisinvesteeringute Eestisse meelitamist läbi soodsa ettevõtluskeskkonna.

FinanceEstoniaga liitus Baltikumi suurim pangandusväliste finantsteenuste pakkuja smeGo. Eesti üksuse tegevjuht Reelika Sõnitsar tõdeb, et teadlikkus pankade kõrval eksisteerivatest finantseerimisvõimalustest on Eestis endiselt madal ning sellega tuleb tegeleda. Majanduse üldise elavdamise ühe võimalusena näeb ta välisinvesteeringute Eestisse meelitamist läbi soodsa ettevõtluskeskkonna.

Millega smeGo tegeleb ning mis on teie unikaalne väärtuspakkumine? 

smeGo (endise nimega SME Finance) on Baltikumi suurim pangandusväline finantsteenuste pakkuja. Väikese ja keskmise suurusega ettevõtted (VKE-d) leiavad meie juurest laia valiku populaarseimaid finantstooteid nagu laen, liising ja faktooring, aga mis veelgi olulisem, kuna meie tiim koosneb suures osas endistest pankuritest, siis suudame ka struktureeritud lahendusi pakkuda. Nii ongi meie unikaalseks väärtuspakkumiseks lahendustele orienteeritus, kiirus ja asjaajamise lihtsus.

Mille poolest eristute teistest krediidiandjatest? Kui raske või lihtne on pakkuda antud valdkonnas midagi uut ja unikaalset?

Enda suurimaks väärtuseks peame inimesi. Nagu mainitud, siis valdav osa smeGo töötajaid kõigis viies riigis, kus tegutseme, on endised pikaajalise kogemusega pangandussektori töötajad, kes on hästi kursis sellega, mida VKE-d enim hindavad ning see on lihtsas ja arusaadavas keeles kiire lahendus nende finantseerimisvajadusele.

Kes on teie tänane klient ning mis on fookus? Kellele te laenu annate? 

Meie kliendiks on mistahes sektoris tegutsev ettevõtja, kes on jätkusuutlikkusele orienteeritud ja kes pangast enda finantsküsimusele lahendust ei leia.

Millised on smeGo lähiaja olulisemad eesmärgid ja plaanid?

Eestis soovime jõuda järjest suurema arvu ettevõtjateni, et neile finantsteenuste pakkumise ja nõustamisega toeks olla. Grupi tasandil oleme esimest korda pärast asutamist 2016. aastal kaasamas riskikapitali. Siinkohal on oluline märkida, et ettevõte on välist raha kaasamata kasvanud iga-aastaselt ning samal ajal võlakirja omanikele tulu teeninud. Kuna meie ökosüsteemi kuulub ka Euroopa Keskpanga litsentsiga pank, siis kahe ettevõtte ühendamiseks kaasame esimest korda tegutsemisajaloo vältel riskikapitali.

Tutvustage palun oma tiimi? Kui suur tiim teie taga seisab?

Kogu grupis ehk Eestis, Lätis, Leedus, Soomes ja Hollandis töötab kokku 140 endist pangandusproffi. Eesti tiim koosneb seitsmest tublist tegijast, kes igapäevaselt Eesti ettevõtjaid nõu ja jõuga abistavad. Meie tiim on väike, aga ekstreemselt tubli. 2023. aasta meeskonnaks smeGo terves grupis valiti just Eesti tiim.

Teie emaettevõte asub Leedus. Miks otsustasite siseneda Eesti turule? 

Eestis alustas smeGo äritegevust 2021. aasta lõpus ja seda põhjusel, et 2020. aasta statistika kohaselt sai 23% ettevõtjatest pangast finantseerimistaotlusele negatiivse vastuse ning teine 23% ei saanud laenu soovitud tingimustel. See teeb rahuldamata taotluste osakaaluks 43%. Sellest sündis otsus alustada pangandusväliste teenuste pakkumisega ka Eesti turul.

Millised on krediidiandjate valdkonna suurimad murekohad? Kuidas neid lahendada? 

Suurimaks murekohaks on jätkuvalt pangandusvälise finantseerija võrdsustamine SMS-laenu andjatega. Olukord on paranenud, kuid siiski on teadlikkus finantseerimisvõimalustest pankade kõrval madal. Soovime, et ettevõtjad näeksid meid kui partnereid ja sõpru, kellega nad julgevad ja soovivad ühendust võtta, et ettevõtte finantsküsimustele lahendus saada. FinanceEstoniasse kuulumine on üks võimalik väljund olukorra parandamiseks. Lisaks osalemine konverentsidel, podcastides, selgitavad artiklid jne.

Mida peate Eesti majanduse ja finantssektori suurimaks väljakutseks praegu?

Eesti majandus on uinuva kaunitari rollis. Oleme jäänud liiga pikaks ajaks loorberitele puhkama ja täna on viljad käes: majandus on kolmandat aastat järjest languses. Meil on vaja uut “tiigrihüpet”. Üks võimalik kiire lahendus on läbi soodsa ettevõtluskeskkonna meelitada Eestisse välisinvesteeringuid. Oma riigi promotsioon ja turundus rahvusvahelistel turgudel. Finantssektori väljakutse on hirmul ettevõtjad, kes on nö tsentrifuugis alates koroona algusest, millele järgnes sõda, euribori tõus, inflatsioon, tarbimise langus ehk majanduslangus ning abi on kasin.

Miks otsustasite liituda FinanceEstoniaga? Millised on teie ootused koostööle ja liikmelisusele? 

See on suurepärane võimalus osaleda Eesti ettevõtjate elu edendamises koos suure hulga oma ala professionaalidega. Jõudude ühendamine võimaldab kollektiivselt ka päriselt midagi Eesti ettevõtjate jaoks ära teha.