Saame tuttavaks #37: uus liige Kriptomat

FinanceEstoniaga liitus rahvusvaheliselt krüptovaluuta investeerimist, ostmist, kauplemist ja ülekandmist võimaldava platvormi loonud Kriptomat. Ettevõtte vastavuskontrolli ja riskijuhtimise juhi Viljar Kähari sõnul ollakse pühendunud krüptovara turvalisuse ja kättesaadavuse suurendamisele.

FinanceEstoniaga liitus rahvusvaheliselt krüptovaluuta investeerimist, ostmist, kauplemist ja ülekandmist võimaldava platvormi loonud Kriptomat. Ettevõtte vastavuskontrolli ja riskijuhtimise juhi Viljar Kähari sõnul ollakse pühendunud krüptovara turvalisuse ja kättesaadavuse suurendamisele.

Millal Kriptomat tegevust alustas ning mille poolest eristute?

Meie teekond algas 2018. aastal visiooniga demüstifitseerida krüptomaailm. Eristume oma teenuste mitmekesisuse, kliendikeskse lähenemise ja tugevate partnerlussuhetega, mis hõlmavad nii traditsioonilist finantssektorit kui ka fintech- ja plokiahela võrgustikke Web3 vahendusel. See ainulaadne sünergia võimaldab meil pakkuda seotud lahendusi, mis teevad teekonna krüptovaluutade maailmas märkimisväärselt lihtsamaks ja mugavamaks.

Kellele teie teenus suunatud on? Keda te aitate?

Kriptomat avab sõbralikult uksed kõigile, kes soovivad krüptomaailma avastada. Meie platvormi on lihtne kasutada ja see pakub hulgaliselt õppematerjale, et aidata inimestel krüptovaluutadest paremini aru saada.Kasvava kliendibaasiga Eestis ja enam kui 500 000 kasutajaga üle Euroopa, on meie visioon tõusta juhtivaks krüptoinvesteeringute rakenduseks Euroopa Liidus, kajastades meie motot “Crypto But Simple”.

Meie teenus pakub laia spektrit võimalusi, alates pikaajalisest investeerimisest krüptovaluutadesse kuni igapäevase kauplemiseni, vastates nii üliõpilaste, pensionäride kui ka väikeettevõtjate ja tehnoloogiahuviliste vajadustele. Lisaks traditsioonilistele krüptoraha teenustele avab meie platvorm uksed Web3 maailma, tuues esile veebimängud ja NFT-d, mis pakuvad ainulaadseid võimalusi digitaalse kunsti ja kollektsioneerimise vallas. Samuti võimaldab Web3 kasutada detsentraliseeritud finantsteenuseid, näiteks kürptovara vastu laenu võtmine või andmine ning krüptovara hoiustamisega pakkuda likviidsust ja teenida selle eest tasu.

Kuidas teil täna läheb ja millised on lähemate aastate eesmärgid? 

Meie eesmärk järgnevateks aastateks on saada üheks juhtivaks krüptoraha teenuse pakkujaks Euroopas.2023. aastal lõppes Rahapesu Andmebüroo kohapealse kontrolli menetlus ning meile väljastati tegevusluba, mis vastab möödunud aastal uuendatud rahapesu ja terrorismi rahastamise tõkestamise seadusele. Selline tunnustus tugevdab meie positsiooni, valmistudes Euroopa krüptovaraturu regulatsiooni vastuvõtmiseks.

Kui suur on teie tänane tiim Eestis ja rahvusvaheliselt?

Meie tiimis on 40 spetsialisti. Meie õigus-, arendus-, turundus-, maksete-, toote- ja IT-turvalisuse meeskondades töötavad inimesed Eestist, Sloveeniast, Hispaaniast, Küproselt ja Serbiast. Juhtkond koos kahe juhatuse liikmega ning vastavuskontrolli, finantstiimi ja sisekontrolli inimesed asuvad Eestis. Meie tiim suhtleb enam kui 20 keeles.

 

Milliste litsentside ja tegevuslubade alusel Kriptomat toimetab? Kui lihtne või keeruline oli Eestis tegevusloa taotlemine?

Kriptomatile on väljastatud Eestis virtuaalvääringu teenuse pakkumise tegevusluba, mis võimaldab pakkuda virtuaalvääringu rahakoti teenust, vahetamise teenust ja ülekande teenust. Tegevusloa taotlemine viis aastat tagasi oli suhteliselt lihtne, kuid tegevusloa uuendamise protsess algas 2022. aastal ning kestis poolteist aastat. See oli väga põhjalik menetlus. Kommunikatsioon ja koostöö finantsjärelevalvega kulges professionaalselt ja efektiivselt.

Lisaks Eesti tegevusloale on meil registreeringud teistelt finantsjärelevalve asutustelt Kreekas, Prantsusmaal, Hispaanias, Horvaatias ja Poolas. Omame ISO sertifikaatite neljas valdkonnas: kvaliteedijuhtimine, vastavuskontroll, korruptsioonivastane juhtimise ja infoturbejuhtimine. Need sertifikaadid demonstreerivad meie pühendumust kõrgeimatele standarditele kõigis meie tegevusvaldkondades.

Kuidas on tagatud teie teenuse turvalisus ning vastavus vastutustundlikele äritavadele?

Kriptomati turvalisus tagatakse mitmete meetmete abil. Esiteks, me rakendame valdkonna juhtivaid turvapraktikaid, mis hõlmavad pidevat riskide hindamist ja haldamist. Teiseks, meie ettevõtete tasemel hoiustamisinfrastruktuur tagab klientide vahendite turvalisuse ja kaitse. Lisaks sellele, me hoiame ettevõtte ja klientide vara rangelt eraldi, mis aitab vältida konflikte ja tagab läbipaistvuse.

Lisaks füüsilisele turvalisusele oleme pühendunud ka vastutustundlikele äritavadele. See hõlmab põhjalikku vastavust rahapesu tõkestamise ja terrorismi rahastamise vastaste seaduste ja regulatsioonidega, samuti kliendi huvide kaitsmisele. Me järgime rangeid protseduure kliendi tuvastamiseks (KYC) ja jätkuvaks monitoorimiseks, et tagada meie teenuste seaduslik ja ka eetiline kasutamine. Näiteks me ei luba tehinguid tumeveebi aadressidega ning hoiatame kliente võimalikest investeerimiskelmustest. Meie eesmärk on pakkuda turvalist ja usaldusväärset teenust, järgides samal ajal kõrgeimaid ärieetika standardeid.

Inimesed ei tundu krüptoraha väga usaldavat. Miks nii?

See on uus ja keeruline tehnoloogia, millega kaasneb riske ning on toimunud pettuseid. Samuti on krüptovaluutad väga volatiilsed, mis tähendab, et nende väärtus võib kiiresti muutuda. Unikaalsemad krüptorahad võivad muutuda mittelikviidseks. Lisaks arvavad paljud, et krüptoraha on vaid piiratud kasutusega maksevahend. Puudub teadlikkus, et krüptovara saab kasutada ka muudel eesmärkidel, näiteks:

  • Investeerimine: krüptovaluutasid saab kasutada investeerimiseks, et teenida tulu nende väärtuse tõusust;
  • DeFi teenused: krüptovaluutasid saab kasutada detsentraliseeritud finantsteenuste (DeFi) kasutamiseks, nagu laenud, hoiused ja investeerimine;
  • Mängud ja meelelahutus: krüptovaluutasid saab kasutada mängude ja meelelahutuse ostmiseks. Näiteks on mõned mängud, mis võimaldavad mängijatel teenida krüptovaluutasid, mida saab seejärel kasutada tegelike toodete või teenuste ostmiseks. Samuti saab mängus ostetud ja võidetud digivarasid edasi müüa või rendile anda.

Kui inimesed mõistavad krüptoraha võimalusi, on tõenäolisem, et nad hakkavad seda usaldama.Traditsioonilised finantsasutused ja pangad integreerivad üha enam krüptovara ja plokiahela tehnoloogiat. Näiteks hiljuti teatas Deutsche Bank partnerlusest Šveitsi krüptofirmaga Taurus, et pakkuda institutsionaalsetele klientidele nende krüptorahade ja tokeniseeritud finantsinstrumentide hoidmisteenuseid. See partnerlus võimaldab Deutsche Bankil esmakordselt hoida oma klientide jaoks digitaalseid varasid. Deutsche Bank arendab ka plokiahela tehnoloogial põhinevat väärtpaberite haldamise süsteemi, et parandada väärtpaberi tehingute mugavust, kiirust ja turvalisust.

Hoolimata turu langustest, krüptoettevõtete raskustest ja regulatsioonide surve suurenemisest, on krüptovaluutade kasutuselevõtt iga aastaga tõusnud.

Milline on virtuaalvääringu pakkujate tänane maine Eestis? Mis on mainet viimasel paaril aastal enim mõjutanud?

Eesti virtuaalvääringu teenusepakkujate maine on tõusuteel, peamiselt tänu sektori puhastumisele ja regulatsioonide karmistumisele. Aasta jooksul on tegevusloast loobunud või ilma jäänud sadakond ettevõtet. Uusi tegevuslubasid on tänavu väljastatud viis ning turule on alles jäänud 62 turuosalist. Seega on tegevuse lõpetanud ettevõtted, kellel puudus Eestiga seos, nende tegevus ei vastanud enam kehtivatele nõuetele või nad ei tegutsenud aktiivselt. See näitab, et Eesti on pühendunud krüptosektori turvalisusele ja läbipaistvusele.

Osa Eestis tegevuse lõpetanud ettevõtetest on äritegevuse ümber kolinud mõnda muusse Euroopa riiki, kuid kuna peatselt hakkab üle Euroopa kehtima regulatsioon MiCA, siis see seab kõigile virtuaalvääringu ettevõtetele sama kõrged nõudmised, mis juba Eestis sisuliselt kehtivad.

Kas ja kuidas veenda virtuaalvääringute suhtes skeptilisi inimesi valdkonda usaldama?

Virtuaalvääringud on nagu digitaalne raha, mida saab kasutada internetis maksmiseks ja investeerimiseks. Nende peamine eelis on kiirus ja madalad tehingutasud, eriti rahvusvahelistes maksetes. Tänu plokiahela tehnoloogiale on virtuaalvääringute tehingud väga turvalised, kuna iga tehing on kontrollitav ja läbipaistev. See tähendab, et raha liigub otse saatjalt saajale ilma vahendajateta, vähendades pettuste riski. Need omadused muudavad virtuaalvääringud tõhusaks ja usaldusväärseks raha ja väärtuse vahendamise viisiks, pakkudes traditsioonilise pangandusega võrreldes unikaalseid eeliseid.

Mida võiks järgmised viis kuni kümme aastat krüptorahale tuua?

Järgmise viie kuni kümne aasta jooksul võib krüptoraha muuta oluliselt seda, kuidas me raha kasutame. Tänu digitaalsele olemusele, detsentraliseeritusele, läbipaistvusele, madalatele tehingutasudele, kiiretele tehingutele ja üleilmsele kättesaadavusele, võib krüptoraha muutuda veelgi enam ühiskonnas omaks võetuks, avaldades tugevat mõju traditsioonilisele finantsmaailmale. See periood võib tõsta digitaalvarade valdkonna täiesti uutesse kõrgustesse.

Mis teie töö tulemusena muutub Eestis paremaks?

Me ehitame Kriptomat’i, et muutuda “Wise”-iks krüptovarade maailmas. Meie töö tulemusel võib Eesti muutuda atraktiivsemaks sihtkohaks ettevõtetele ja investoritele. Keskendudes krüptovaradele, aitab Kriptomat Eestit positsioneerida digitaalvarade sektori liidrina, tugevdades riigi mainet kui innovaatilist ja tehnoloogiliselt edumeelset keskkonda. Selline areng võib suurendada Eesti majanduslikku konkurentsivõimet ja meelitada ligi globaalseid investeeringuid.

Mida võiks pidada Eesti majanduse ja finantssektori suurimaks väljakutseks praegu?

Eesti majanduse ja finantssektori suurim väljakutse on kõrge inflatsioonimäär. Inflatsioon vähendab nii inimeste kui ka ettevõtete ostujõudu, mis muudab ettevõtete jaoks keeruliseks investeerimise ja kasvu. Kõrge inflatsioon mõjutab majanduse erinevaid aspekte, olles seega keskne murekoht Eesti majanduspoliitikas ja finantsstabiilsuses.

Samuti on Eesti majanduse ja finantssektori suureks väljakutseks digitaalse innovatsiooni ja traditsioonilise majandusstruktuuri integreerimine. See hõlmab tehnoloogiliste uuenduste, nagu krüptovarad ja plokiahela tehnoloogia rakendamist finantssektoris. See väljakutse nõuab tasakaalu leidmist innovatsiooni ja regulatsiooni vahel, et edendada majanduskasvu, säilitades samal ajal finantsstabiilsuse, finantssektori usaldusväärsuse ja tarbijate kaitse.

Miks otsustasite liituda FinanceEstoniaga?

Digivara sektori jaoks on oluline, et tal oleks Eestis tugev hääl. FinanceEstonia on juhtiv finantssektori eestkõneleja ja oleme veendunud, et saame mängida olulist rolli digitaalsete varadega seonduvate toodete ja teenuste ning plokiahela tehnoloogia edendamisel Eesti finantssektoris.

Millised on peamised ootused, mida uue liikmena FinanceEstoniale seate?

Ootame endalt ja teistelt selle valdkonna liikmetelt aktiivset panustamist virtuaalvääringu sektori teadvustamisele ning usaldusväärsuse ja turvalisuse suurendamisele.

On oluline, et Kriptomat ja teised valdkonna ettevõtted aitaksid luua keskkonna, kus tarbijad julgevad ja soovivad tooteid ja teenuseid kasutada. Samal ajal tuleb võidelda pettuste ja petturite vastu, et kurjade kavatsustega tegelased ei tahaks olla seotud Eestiga ning Eesti ettevõtetega tegemist teha.

Arvestades Eesti potentsiaali saada krüptoraha ja plokiahela valdkonnas Euroopa ja maailma liidriks, on oluline, et riikidevahelises võidujooksus panustaksime aktiivselt sellesse, et Eesti oleks atraktiivne, turvaline ja innovaatiline keskkond nii tarbijatele kui ka ettevõtetele.