FinanceEstonia esitas tagasiside uue tarbijakrediidi direktiivi ülevõtmise valikute kohta, olles seisukohal, et direktiivi ja selle raames täiendavate ettepanekute ülevõtmisega ei tohiks oluliselt piirata krediidiandjate tegevust. Läbi täiendavate piirangute ei tohiks jääda kõrvale tarbijad, kes on krediidivõimelised ning täidavad suure tõenäosusega korrektselt oma kohustusi.
FinanceEstonia seisab ühelt poolt selle eest, et Eesti laenuturg oleks vastutustundlik, kuid teisalt konkurentsivõimeline. Kui uue tarbijakrediidi direktiivi suund on olemasolevate reeglite ajakohastamine, mille vajadus tuleneb osaliselt ka digitaliseerimisest, siis täiendavate ettepanekute ning tänase kohtupraktika valguses liigutakse FinanceEstonia hinnangul oluline samm tagasi automatiseeritud andmetöötlusest ja digitaliseerimisest.
“Oluline on, et uue direktiivi ülevõtmisel ei loobutaks proportsionaalsuse põhimõttest, mida on ka direktiivis endas esile toodud. Selle põhimõtte kohaselt tuginevad laenuandjad tarbija krediidivõimelisuse hindamisel tema sissetulekut ja kulutusi ning majanduslikku olukorda käsitlevale teabele, mis on vajalik ja proportsionaalne arvestades krediidi liiki ja kohustusest tarbijale tulenevate riskidega. Ehk krediidiandjale peaks jääma võimalus rakendada erinevaid metoodikaid krediidivõimelisuse hindamisel eristades, kas tarbija soovib krediiti näiteks kodu või hoopis pesumasina ostuks,” ütles FinanceEstonia seisukohti koondanud Liina Heinmäe LHV-st.
Rahandusministeeriumis on väljatöötamisel ka positiivse krediidiregistri kasutusele võtmine, mis aitab suurel määral kaasa vastutustundliku laenamise põhimõtete rakendamisele ja ülelaenamise vähendamisele. FinanceEstonia on seisukohal, et praeguses faasis ei ole mõistlik täiendavate analüüsimata meetmete ja piirangute rakendamine, vaid tuleks keskenduda positiivse krediidiregistri loomisele ja kasutusele võtmisele.