Aprilli alguses toimus rahatarkuse strateegiapäev, kus vaadati üle valdkonna edusammud, sõnastati fookused ning probleemkohad. Õpetajate rahatarkuse mentorklubi peamentorina panustav Nasdaq Tallinna kommunikatsiooni- ja turundusjuht Ott Raidla pälvis eraldi tunnustuse. Palju õnne!
Strateegiapäeval tutvustati ka OECD riike võrdleva rahatarkuse uuringu tulemusi. Uuringu andmetel on eestlased finantskirjaoskuse teadmiste alusel kolmandal ning hoiakute osas 9.-15. kohal. Samas eestlaste finantskirjaoskuslik käitumine väärib kõigest 23.-26. kohta.
Eesti kontekstis toodi välja, et saadakse aru säästmise vajalikkusest, eriti kõrgelt hindavad säästmise vajalikkust noored. Samuti on noorte seas populaarsemad II ja III sammas ning suurenenud on aktsiate ja hoiuste osakaal. Digiturvalisuse teadlikkus on uuringu järgi kasvanud, aga pettuste arv seda ei näita. Segaste teemadena nimetati investeerimisvõimaluste ja pensionisammastega seonduvat.
Rahatarkus koolides
Rahatarkus on Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Rahandusministeeriumi koostöös lõimitud õppekavadesse kõigis kooliastmetes. Eestis on üle 500 üldhariduskooli ja üle 163 000 õpilase, enam kui pooltes koolides antakse rahatarkust õpilastele juba praegu.
Õppematerjale on kõikidele haridusastmetele. Valminud on rahatarkuse õpiväljundite uuring ja juhendmaterjalid õpetajatele, rahatarkuse õpiväljundid on jõudnud õppekavasse. Alates sügisest on kõigis koolides kohustuslik lõimida rahatarkuse teemasid matemaatikasse ja sotsiaalainetesse.
Regulaarselt käiakse koolides külalistunde andmas, sel aastal valmivad uued rahatarkuse e-tunnid (Tagasi Kooli 52 tundi). Õpetajate rahatarkuse mentorklubi on läbinud juba 520 haridustöötajat ning see on muutunud väga populaarseks. Äsja lõpetas mentorklubide neljas lend ning sügisel stardib viies hooaeg. Mais ja augustis toimuvad tutvustavad veebiseminarid õpetajatele.
Täiskasvanute rahatarkus
Kuna koolidele on hoog sisse lükatud, siis on jõutud rahatarkuse edendamisel järgmisse etappi ning varasemast suuremasse fookusesse võetakse ka täiskasvanute harimine. Täiskasvanute rahatarkuse osas on fookusteemadeks võlad ja pension. Toimuvad võlgnike toetamise ja võlgade vähendamise töörühma veebikohtumised, samuti rahatarkuse, majandusliku toimetuleku ja pensionitarkuse tiimide koostöökohtumised. Suurem fookus on seatud koostööle valdkonna partneritega.
Eraldi soovitakse täiskasvanute rahatarkuse edendamisel suurendada koostööd teadlastega, kelle abiga on soov leida lahendusi kolmele suurele probleemile:
- Puudub toimiv instrument, mis võimaldaks täpsemalt mõõta eestlaste finantskirjaoskuse taset ning seeläbi toetaks selle valdkonna juhtimist.
- Puudub teadmine, kuidas ja milliste meetoditega rahatarkust erineva haridustasemega õppeasutustes edasi anda, et teadmised jõuaksid läbi hoiakute käitumisse.
- Puudub teadmine, kuidas ja milliste meetoditega viia rahatarkust täiskasvanuteni, kelle käitumismustrid on rahaasjades kinnistunud.
Kasulikku materjali rahatarkuse teemadel leiab:
- Rahandusministeeriumi rahatarkuse lehelt ja Haridus- ja Teadusministeeriumi vastavalt lehelt.
- OECD täiskasvanute finantskirjaoskuse Eesti enda kui ka rahvusvahelise võrdlusuuringu kokkuvõtted leiab siit.
- Rahatarkuse materjalid õpetajatele leiab Rahandusministeeriumi lehelt (uuendatakse jooksvalt).
- Uue õppekava materjalid leiab Haridus- ja Teadusministeeriumi lehelt, üldpädevuste juures on ka link Rahandusministeeriumi rahatarkuse lehele.
- Tööandjatele suunatud abimaterjali on koondatud siia.