FinanceEstonia korraldab septembris liikmetele koos advokaadibüroo RASKi ja pankrotihaldur Toomas Saarmaga maksejõuetusmenetluse olulisi muudatusi tutvustava praktilise seminari. RASKi vandeadvokaat ja partner Tarmo Peterson ning pankrotihaldur Toomas Saarma teevad seminaril ülevaate olulisematest muudatustest saneerimismenetluses, pankrotiseaduses ning füüsilise isiku maksejõuetusmenetluses.
Petersoni sõnul on maksejõuetusjuhtumite kasv eesseisev reaalsus, millega peavad kõik sektorid täna arvestama. Viimase kahe aasta jooksul on Eesti maksejõuetusõigus ehk klassikaline pankrotimenetlus ning saneerimine läbinud olulise muudatusreformi. Saneerimisseaduse muudatused jõustuvad tänavu esimesel juulil. Samal ajal jõustub ka füüsilise isiku maksejõuetusseadus, mis toob kaasa väga põhimõttelised muudatused füüsiliste isikute maksejõuetusjuhtumite menetlemisel.
“Oluliselt saavad mõjutatud ka krediidiandjate suhted füüsilisest isikust laenuvõtjatega. Näiteks kohustustest vabastamise menetlus on muudetud võlgniku vaates oluliselt soosivamaks. Näiteks otsustab kohus võlgniku kohustustest vabastamise senise viie aasta asemele kolme aasta möödumisel kohustustest vabastamise menetluse algatamisest. Erinevalt varem kehtinud regulatsioonist otsustatakse kohustustest vabastamise menetluse algatamine juba pankroti väljakuulutamisel,“ ütleb Peterson. Füüsilise isiku maksejõuetusmenetlus on muudetud oluliselt võlgniku kesksemaks. Fookus on senisest rohkem liikunud sellele, kuidas aidata füüsilisel isikul ületada maksejõuetuse seisund.
„Headel aegadel polnud ettevõtjatel vajadust maksejõuetusmenetluste poole vaadata. Täna on olukord muutunud ning põhjust on peamistel muudatustel peatuda,“ lisas vandeadvokaat.
Tarmo Peterson ja Toomas Saarma on mõlemad osalenud maksejõuetusõiguse revisjoni ekspertgruppides ning seaduseelnõude väljatöötamisel, mistõttu oskavad hästi avada muudatuste sisu ja tausta.
Foto: Andres Laanem