FinanceEstoniaga liitus jätkusuutliku finantseerimise ja hankimise jaoks ESG andmete platvormi pakkuv Esgrid. Ettevõtte kaasasutaja Oksana Tolmatšova sõnul peitub platvormi peamine väärtus selles, et vähendatakse oluliselt turuosaliste jätkusuutlikkuse raporteerimisega seotud koormust. Tulevikku vaatavalt soovitakse lisaks olemasolevatele toodetele tuua turule ka pangandussektorile sobiv teenus.
Millega Esgrid tegeleb ning mis on teie unikaalne väärtuspakkumine?
Esgridi ambitsiooniks on muuta väikese ja keskmise suurusega ettevõtete (SMEde) jätkusuutlikkust läbipaistvaks, luues igale ärile jätkusuutlikkuse ID. See on vajalik jätkusuutliku hankimise ja finantseerimise kasvuks. Selleks ehitame üleeuroopalise digitaalse platvormi, mis võimaldab ettevõtetel ja finantssektoril SMEde jätkusuutlikkuse andmeid koguda ja analüüsida. SMEd saavad oma andmeid üks kord Esgridi platvormile andes neid ühe klikiga kõigi osapooltega jagada. Selline protsess vähendab oluliselt kõigi turuosaliste jätkusuutlikkuse raporteerimisega seotud koormust.
Esgrid on äsjase Tartu StartUp Day võitja. Mis teile võidu tõi ja mida see võit teile tähendab?
Võistlesime 320 startupiga eri riikidest ja tulime võitjaks tänu ambitsioonikale suure mõjuga visioonile ja tugevale asutajate tiimile. EstBAN sündikaadi investeering annab meile võimaluse kiirendada tootearendust ja alustada müügiga väljapool Eestit, kus me oma teenuse pakkumisega eelmise aasta detsembris alustasime.
Kes on teie tänane klient, kus turgudel toimetate ning mis on fookus Eestis?
Tulime turule kolm kuud tagasi Eestis ja meie esimesteks klientideks on suur piimatööstuse ettevõte ja riskikapitali fond. Nendega koos oleme loonud lahendused kahe olulise eesmärgi jaoks: koguda ja analüüsida nii tarneahela kui ka investeerimisportfelli ettevõtete jätkusuutlikkuse andmeid. Juba täna võtavad meiega ühendust huvilised ettevõtted nii Baltikumist kui ka Skandinaaviast. Sihtkliendiks on ettevõtted ja finantssektor, kes vajavad väärtusahela jätkusuutlikkuse andmeid regulatiivse raporterimise jaoks.
Millised on Esgridi lähiaja olulisemad eesmärgid ja plaanid?
Selleks aastaks on plaan pakkuda lahendusi kõigis Balti riikides ja minna ühele suurele turule Euroopa Liidus. Lisaks olemasolevatele toodetele soovime tuua turule ka pangandussektorile sobiva teenuse. Oleme sel teemal juba mitme pangaga rääkimas.
Tutvustage palun oma tiimi? Kui suur on teie tiim?
Asutajate tiim on neljaliikmeline ja katab kõik olulised kompetentsid üleeuroopalise digitaalse jätkusuutlikkuse andmete platvormi loomiseks. Meil on üle kümne aasta kogemust digitaalsete lahenduste ehitamises ja jätkusuutlikkuse protsesside juhtimises. Saadud investeering võimaldab lisada meie tiimile võimekaid tarkvaraarendajaid ning toote- ja müügiinimesi, et püstitatud eesmärke saavutada.
Millised on ESG mõju juhtimise suurimad murekohad, mis vajavad tegelemist?
Kui me Esgridiga eelmisel aastal alustasime, rääkisime üle kolmekümne erineva ettevõttega ja jõudsime arusaamiseni, et jätkusuutlikkust on väga raske juhtida, kuna usaldusväärsed andmed (eriti väärtusahelast) puuduvad. Ilma andmeteta on keeruline vajalikku tegevusplaani koostada ja olukorda parandada. Manuaalsed andmete kogumise ja analüüsi protsessid on ajamahukad, kulukad ja tekitavad ettevõtetes frustratsiooni. Selliselt sündiski mõte see protsess ära digitaliseerida ja suurendada seeläbi kogu valdkonna efektiivsust.
Milline on Eesti ettevõtete teadlikkus ESG teemadest?
Üldine tunnetus on see, et ettevõtted saavad teema olulisusest järjest paremini aru, samas näevad nad eelkõige koormavat raporteerimise kohustust ja mitte veel nii palju ärilist kasu jätkusuutlikkusega tegelemises. Jälgides selles valdkonnas kaugemale jõudnud riike, usun, et lähiaastatel näeme ka Eestis häid näiteid, kuidas jätkusuutlikkusega teadlik ja süstemaatiline tegelemine kindlustab meie ettevõtetele paremaid ärivõimalusi näiteks teenuste ekspordis. Juba täna kuuleme oma esimeste klientide käest, kui raske on näiteks Skandinaavia äripartneritega koostööd teha, kui puudub selge jätkusuutlikkuse strateegia ja selge arusaam keskkondlikust ja sotsiaalsest mõjust nii organisatsiooni enda operatsioonide kui ka selle väärtusahela kontekstis.
Miks otsustasite liituda FinanceEstoniaga?
FinanceEstonia edendab kohaliku finantssektori arengut ja jätkusuutlikkuse rakendamine finantseerimise ja investeerimise otsustusprotsessides on tänapäeva üks suuremaid väljakutseid. Loodame kaasa aidata vajalike lahenduste loomises, et rohkem kapitali voolaks jätkusuutlikele äridele ning kõik turuosalised saaksid vähem aega ja raha kulutada jätkusuutlikkuse raporteerimisele.