Reimo Hammerberg: lõimunud rahatarkuse õpe aitab meid rikkamate riikide sekka

FinanceEstonia rahatarkuse initsiatiivgrupp alustas tööd 2023. aasta septembris kahe kooliga. 2024. aasta on olnud tegus ning toonud lisaks ka mitmeid vajalikke õppetunde. Initsiatiivgrupi juhi Reimo Hammerbergi sõnul saavutati suur osa eesmärkidest ning ollakse lähemal seatud eesmärgile, et Ida-Viru koolides toimuks süsteemne ja jätkusuutlik rahatarkuse õpe.

FinanceEstonia rahatarkuse initsiatiivgrupp alustas tööd 2023. aasta septembris kahe kooliga. 2024. aasta on olnud tegus ning toonud lisaks ka mitmeid vajalikke õppetunde. Initsiatiivgrupi juhi Reimo Hammerbergi sõnul saavutati suur osa eesmärkidest ning ollakse lähemal seatud eesmärgile, et Ida-Viru koolides toimuks süsteemne ja jätkusuutlik rahatarkuse õpe.

“Oleme aasta jooksul vaadanud üle oma väärtuspakkumise koolidele. Selleks on tegevusmudeli andmine sidusalt rahatarkuse õpetamiseks ning selle implementeerimise toetamine,” kinnitas Hammerberg. Peamisteks eesmärkideks 2024. aastal olid rahatarkuse õppe käivitamine ning valideerimine, kas ja kuidas on võimalik lõimunud rahatarkuse õpe koolidesse viia. Aasta teises pooles said keskseks küsimuseks, kas ja kuidas on võimalik luua toimiv rahatarkuse võrgustik koolides ja koolide vahel. “Eesmärgiks oli kaasata kuni viis kooli ning nendega ühiselt testida, kas meie lähenemine üldse töötab.”

FinanceEstonia rahatarkuse initsiatiivgruppi kuuluvad lisaks Reimo Hammerbergile veel Jonna Pechter (Bigbank), Violetta Platonova (LHV) ja Ljudmilla Iljitsova (Swedbank). Koos õpetajatega on antud rahatarkuse tunde, mentordatud aineõpetajaid rahatarkuse teemal ning rahatarkuse õpetajaid koolisisese liidrirolli osas. Tegemistesse on kaasanud ka õppejuhid, et tagada muudatuste elluviimine ja püsivus. Samuti on toimunud õppepäevad erinevate koolide vabatahtlikele. Kohapeal on olnud asendamatuks partneriks Ida-Viru haridusklaster Hariduskopter, kes aitab korraldamise ja rahastamisega.

“Kokkuvõttes oleme tuvastanud, et rahatarkuse kursuse käivitamine on suhteliselt lihtne. Uute koolide abistamisega saavad hästi hakkama ka olemasolevad koolid. Palju keerulisem ülesanne on rahatarkuse lõimimine,” kirjeldas Hammerberg. Osad pilootprojektis osalevad koolid on siiski rahatarkuse õppe laiemalt ainetundide kaudu õppetöösse viinud. Näiteks Kohtla Järve Gümnaasium, kes on juurutanud lõimimise õppetöösse, teinud rahatarkuse õpetamisest ühe oma strateegilise eesmärgi ning selle krooniks osalevad õpilased aktiivselt üle-Eestilisel rahatarkuse olümpiaadil ning saavutavad häid kohti. Samuti on esimesed tulemused ette näidata võrgustiku valideerimisel koolide vahel. Kõige aktiivsemad on sel teemal Sillamäe Gümnaasium ja Kohtla Järve Gümnaasium.

Tulevikku vaadates tõdeb initsiatiivgrupi juht, et kindlasti on soov näha rohkem koole, kes kaasa tulevad. “Seame fookuse neile, kes tahavad midagi muuta ja püüame koos tulemusi saavutada.” Varased tulemused annavad seejuures julgustust, et selline lähenemine töötab ka suuremal skaalal. “Kokku osaleb praegu viis kooli, lisaks eelnimetatutele ka Jõhvi Gümnaasium, Sinimäe Põhikool ja Kohtla Järve Järve kool,” lisas Hammerberg.

Kogu algatus on saanud juba ka omajagu positiivset tähelepanu ja tunnustust, kirsiks tordil Rahatarkuse Tegu 2024 tunnustuskiri (Finantsinspektsioon, Eesti Pank, Rahandusministeerium ja Eesti Pangaliit) ning tiitel Aasta Hariduse Sõber 2024 Ida-Virumaal (Haridus- ja Teadusministeerium ja Ida Virumaa Omavalitsuste Liit).

2025. aasta peamine eesmärk on valideerida võrgustiku toimimine ning juurutada lõimimine rohkemates koolides. “Meie soov finantssektorile uueks aastaks kõlab kokkuvõtlikult, et heade ja suurte asjade tegemine nõuab sageli aega. Sektorina peame olema nõudlikud ja tahtma rohkem, kuid olema samal ajal kannatlikud ja püsivad. Seega soovime ambitsiooni ja püsivust suurema eesmärgi “Eesti Euroopa viie rikkama riigi sekka!” suunas liikumisel,” võttis Hammerberg kokku.