Oktoobris viibisid Eestis visiidil Euroopa Komisjoni finantsteenuste poliitikaid arendava ja teostava DG FISMA kõrged esindajad. FinanceEstoniaga kohtumisel tunti erilist huvi valdkonda puudutavate kitsaskohtade ning regulatsioonidega seonduva vastu.
“Järgemööda käiakse kohal kõikides liikmesriikides. Keskseks eesmärgiks on edendada Euroopa Liidu ühtset kapitaliturgu – saada aru, kuidas kohalikud turud toimivad, kaardistada kitsaskohti ning pakkuda ka lahendusi,” ütles FinanceEstonia tegevjuht Anu Müürsepp. Järgmise sammuna soovitakse järgmisel aastal jõuda ühtse strateegia loomiseni.
Ühe keskse murekohana on laual küsimus, kuidas muuta Euroopa väga fragmenteeritud turg sarnaselt USA-le ühenäolisemaks ning protsesse lihtsustada. Samuti on Euroopa Liidu ühtne kapitaliturg liigselt reguleeritud ja pankade keskne. Kohtumisel osalenud tõdesid, et Eestis on oluliseks murekohaks kõige kõrgemal tasemel kapitaliturgude strateegia ja tegevusplaani puudumine.
“Üldiselt liigub raha sinna, kus raha juba on. Kuna nii ettevõtted kui ka investorid optimeerivad oma tootlust, siis Euroopa fragmenteeritud ja väiksemaid võimalusi pakkuv kapitaliturg ei ole atraktiivne võrreldes USA efektiivselt toimiva finantssektoriga,” kommenteeris FinanceEstonia juhatuse esimees Kaido Saar. Selleks, et muuta Euroopa konkurentsivõimeliseks, tuleks see Saare hinnangul panna liikuma ühtse mootorina ning kasutada ära piirkonna kogu potentsiaal. “Eurooplastel on rikkust, kuid võrreldes USAga seisab meil raha madala tootluse ja madala riskiga pangakontodel. See seab omakorda piirid kapitali edasisele kasvule ja muudab keeruliseks rikkuse suhtelise säilitamise. Seetõttu on lisaks turgude efektiivsusele oluline tõsta ka piirkonna riskijulgust,” lisas Saar. Ühe praktilise ideena jäi kohtumisel kõlama ka nö topeltnoteerimise (dual listing) soodustamine, et ühtse kapitalituru sees edendada ka riikide kohalikke turge ning toetada investorite suuremat kaasatust ja paremat likviidsust.
“Euroopa elanikud sõltuvad liigselt pankadest ja hoiavad säästusid peamiselt hoiustes või arvelduskontodel. Samas on Euroopa majapidamiste säästud just peamine majanduse rahastamisallikas ja neid tuleks sellisena ka rakendada. Inimesi tuleb julgustada jätkusuutlikult ja pikaajaliselt investeerima,” ütles kohtumisel osalenud Lightyear esindaja Heili Veskimeister. Finantskirjaoskusel on siin tema hinnangul keskne roll, ent esmalt tuleb luua turvaline (võrdsustatud riiklikult garanteeritud tagatismäär rahale ja investeeringutele) ja soodustav (suunatud maksumeetmed) keskkond tõstmaks usaldust ja aktiivset kaasatust finantsturgudel.
“Tänane fragmenteeritus kapitaliturgude näol tähendab, et ettevõtted on sõltuvad kontsentreeritud (peamiselt kohalikust) investorbaasist. Arvestades enamike Euroopa riikide elanike madalat investeerimisaktiivsust, tähendab see ka limiteeritud ligipääsu vajalikele rahastamisallikatele. Jaeinvestorite vaates mõjutab piiriülest investeerimisaktiivsust täna selle keerukus ja kallidus, mis tuleneb fragmenteeritud infrastruktuurist ning piiriülest investeerimist vahendavate turuosaliste võimekusest ligipääsu seega mõistlike tasude eest võimaldada,” lisas Veskimeister. Ühtne kapitaliturg ning selle toimimise tarbeks hädavajalik infrastruktuur võimaldaks neid barjääre ületada.