FinanceEstonia juhatus kinnitas uueks finantstehnoloogia töögrupi juhiks LHV pangateenuste divisjoni juhi Jüri Lauri. Uues rollis soovib Laur aidata kaasa Eesti fintech strateegia loomisele ning seeläbi senisest konkurentsivõimelisemate tingimuste loomisele kogu sektoris.
“Eesti finantstehnoloogia sektor on jäänud rahvusvahelises konkurentsis rongist maha, aga veel on aega järele jõuda. Praegu on just õige hetk proovida olukorda parandada ja senistele arengut piiravatele kitsaskohtadele lahendusi leida. Uues rollis soovin aidata tekitada kohalikul turul fintechidele paremaid tingimusi. Potentsiaali on palju, aga täna ei ole Eesti konkurentsivõimeline,” ütleb Laur.
“Näiteks on pärast Brexitit senise liidripositsiooni loovutanud Ühendkuningriik ning selge riikliku visiooniga on eesrinda tõusnud Leedu, Belgia ja Prantsusmaa. Peame suutma luua keskkonna, kus oleks võimalik lihtsalt ja ilma põhjendamatute piiranguteta alustada nullist rahvusvahelist äri. Täna näeme aga hoopis vastupidi, et isegi laia kõlapinda saanud fintechid pole Eestis litsentseeritud ja tegutsevad siin paremal juhul tugikeskustena. See võiks ja peaks kiiremas korras muutuma,” lisab ta.
Lahenduste leidmiseks on Lauri hinnangul oluline saavutada laiem debatt ning riiklik tugi. Lahendusi ootab FinanceEstonia ka fintech strateegia välja töötamisest, millega on riigi tasandil ka alustatud. “Strateegia üks eesmärk peab olema seniste murekohtade adresseerimine ning seeläbi pädevatele asutustele ressursi ja mandaadi juurde andmine, et asju edasi viia,” arvab Laur.
FinanceEstonia kõige suuremaks rolliks peab äsja valitud finantstehnoloogia töögrupi uus juht tugevat positsiooni turuosaliste esindamisel. “Keskmisel fintech ettevõttel ei ole selliseid sidemeid nagu on FinanceEstonial. Sektori esindusorganisatsioon on parim kanal struktureeritud suhtluseks ametnike ja riigiga. See on suur väärtus igale liikmele,” ütleb ta.
Microsofti ja Skype’i tausta ning pikaajalise rahvusvahelise töökogemusega Laur juhib täna LHV pangateenuste divisjoni. Sisulises mõttes tähendab see maksete infrastruktuuri pakkumist fintech ettevõtetele üle maailma. Lihtsalt öeldes pakutakse elutähtsaid teenuseid, mida ettevõtted oma tegevuseks vajavad, aga ilma pangalitsentsita ise oma klientidele pakkuda ei saa.