Finantsinspektsioon (FI) on võtnud üheks 2025. aasta eesmärgiks vähendada finantssektori regulatiivset- ja halduskoormust. Selleks on loodud projekt -10% õigusraamistikku. Mais edastas liikmetelt kogutud ettepanekud FI-le ka FinanceEstonia, tunnustades regulaatori initsiatiivi.
Milliseid ettepanekuid koguti? Esiteks, milliseid finantssektorit reguleerivaid õigusnorme ei ole vaja. Teiseks, milliseid finantssektori juhendeid ei ole vaja. Kolmandaks, üldiseid ettepanekuid halduskoormuse vähendamiseks.
FinanceEstonia liikmete tagasisidele toetudes vajaks Eesti Panga ja FI andmekogumisportaali ning aruannete vormide kasutajasõbralikkus parandamist. Samuti vajaksid FI kehtestatud juhendid kriitilist ülevaatamist praktilisest vaatenurgast ning peaksid selgemalt võimaldama riskipõhist lähenemist.
Turuosaliste hinnangul eksisteerib mitmeid nõudeid FI teavitamiseks ja/või andmete esitamiseks olukorras, kus see ei ole põhjendatud või vajalik. Seoses sellega paluvad turuosalised hinnata kriitiliselt, milliste andmete esitamine on vajalik ning millised andmed on FI-l juba olemas. Lähtuvalt ühekordse andmeesitamise põhimõttest ei peaks riik paluma esitada samu andmeid kaks korda.
Lisaks kehtiva õiguse muutmisele tervitaksid turuosalised regulatiivse- ja halduskoormuse vähendamise eesmärgil järelevalve vähendamist kohtades, kus riskid tegelikkuses puuduvad. Isegi kui seadused jäävad samaks, oleks palju tulemuslikum ja kiirem vähendada järelevalvet kui muuta seadust. Turuosaliste ootus on, et erasektori ettevõtted saaksid seaduses sätestatu piirides tegutseda riskipõhiselt.