FinanceEstonia esitas arvamuse finantsteenuste kaugturustamise direktiivi osas, olles seisukohal, et ettevõtete konkurentsipositsiooni säilitamiseks tuleks vältida direktiivist rangemate normide kehtestamist.
FinanceEstonia hinnangul tähendab finantsteenuste kaugturustamise direktiivis sõnastatud nõuetest rangemate tarbijakaitse nõuete kehtestamine üldjuhul seda, et tegemist on lisaks tarbijate õiguste abstraktsele kaitsele ka ettevõtete innovatsiooni ja paindlikkust piiravate meetmetega. Need võivad seada Eesti finantsteenuseid pakkuvad ettevõtted võrreldes teiste Euroopa Liidu liikmesriikide ettevõtjatega ebavõrdsesse konkurentsiolukorda ning tõsta Eesti turul pakutavate teenuste hindu.
“Rangemate nõuete kehtestamine tähendab ettevõtluses ühtlasi, et enamasti moonutab see turukonkurentsi. Eelised tekivad turul juba tegutsevatele suurtele ettevõtetele, kellele on nõuetega kohanemine proportsionaalselt vähem kulukas ja koormav. Üsna tõenäoliselt päädiks selline reguleerimine Eesti ettevõtete nõrgema konkurentsipositsiooniga Euroopa Liidu siseturul ning piiratuma konkurentsiga Eesti turul,” ütles FinanceEstonia seisukohti koondanud Virgi Nael advokaadibüroost NJORD.
FinanceEstonia leiab ka, et Justiitsministeerium peaks rangemaid nõudeid kaaludes pöörama tõsist tähelepanu asjaolule, et riigi sekkumine olukorras, kus see pole põhjendatud, võib olla vastuolus põhiseadusega. “Uute täiendavate piirangute kehtestamine peab täitma kindlat eesmärki ja lahendama probleemkohti või maandama riske, mis on tuvastatud valdkonnas tegutsejate praktika, analüüside või kaebuste pinnalt. Kui seda tehakse tarbija õiguste kaitsele üldiselt viidates, tekitab see kahtlusi nõuete kehtestamise vajalikkuse osas,” lisas Nael.
Finantsteenuste kaugturustamise direktiiv on kõrgetasemeline tarbijakaitset arvestav õigusakt, mis ei võimalda Euroopa Liidu liikmesriikidel kehtestada võrreldes sätestatuga leebemaid ega rangemaid riigisiseseid õigusnorme. Seda välja arvatud juhtudel, kus direktiivis sätestatust rangemate nõuete kehtestamine on eraldi välja toodud. Õiglase ja jätkusuutliku majanduskeskkonna loomiseks on FinanceEstonia nägemuses muuhulgas oluline leida mõistlik tasakaal tarbijakaitse ning tarbijate endi vastutuse näol.