FinanceEstonia korraldatud poliitikute arutelul „Eesti pensionisüsteemi tulevik – lammutada või ehitada?“ jäi vestlust modereerinud Andrus Alberi sõnul kõlama mitu olulist mõtet, mida tasub tõsiselt kaaluda. Samuti kinnitas arutelu, et mitme põhimõttelise küsimuse osas on erakondadel ka üksmeel.
FinanceEstonia juhatuse esimehe Andrus Alberi sõnul olid poliitikud üksmeelel selles, et kõige olulisemad on pensionisüsteemis tulevase pensioniäri huvid – kuidas tagada talle võimalikult suur pension ja samas hoolitseda ka selle eest, et oleks tasakaal investeerimisriski ja vara säilimise vahel. „Üksmeel on ka selles, et tööjõud vananeb ja väheneb ja seega on vaja tulevasse pensionisüsteemi ühel või teisel moel rohkem raha leida. Mõlemas teemas on FinanceEstonia sama meelt,“ kinnitas Alber. Debatil tuli selgelt välja, et teise samba kohustuslikkuse osas on Isamaa ja EKRE n.ö. ühel pool seina ja teised erakonnad teisel pool.
Kõige olulisemate mõtetena jäid arutelul FinanceEstonia juhatuse esimehe hinnangul kõlama kolm olulist punkti. Esiteks puudub veenev tõestus, et inimesed ise oleks paremad säästjad ja investeerijad, kui seda on professionaalsed fondijuhid. Teiseks peab jätkuma arutelu tasude, sh väljamaksetega seotud alternatiivide üle ning mingid muudatused on tõenäoliselt mõistlikud. Kolmandaks, ei ole võimalik korraga tahta rohkem investeeringuid Eesti majandusse ja samas võimalikult madalaid tasusid, sest madalad tasud eeldavad automaatset investeerimist globaalsetesse indeksitesse.
Arutelul puudutati ka kinnisvarapensioni rakendamise võimalust. „Seda tuleks analüüsida, sest Eestis on paljude riikidega võrreldes oluliselt suurem kinnisvara omanike osakaal, sh vanemad inimesed. See tooks tänastele pensionäridele rohkem raha. Oluliseks väljakutseks on pikaajalise väga odava raha olemasolu,“ kommenteeris Alber.