Planet42 saneerimise valguses on taas tõstatunud küsimus suunamudijate rollist investeeringute kaasamisel. Mõjuisikute soovitused ja mentorsessioonid jäävad tihti halli tsooni ning võivad rikkuda kehtivaid õigusnorme. Seega tuleks teha selge valik, kas liikuda professionaalseks investeerimisnõustajaks või lõpetada soovituste jagamine, kirjutab FinanceEstonia juhatuse liige ja Redgate Wealth partner Aare Tammemäe.
Eestis on ligi 112 000 väärtpaberikonto omanikku, kellest eelduslikult ligi pooled on aktiivselt toimetavad investorid. See tähendab, et tööealisest elanikkonnast tegeleb iga kümnes investeerimisega. Ehkki investeerimine on endiselt väheste privileeg, liigub aktiivsete investorite trend tõusvas joones. Veel viis aastat tagasi oli väärtpaberikontosid ligi neli korda vähem.
Suunamudijate mõju ja vastutus
Üldiselt olen suur suunamudijate, eriti finfluencer’ite (finantsvaldkonna suunamudija) fänn. Mulle meeldib nende aktiivne roll rahatarkuse külvajate ning kogemuste edasiandjatena. Eriti neile, kes investeerimise raskel teekonnal alles esimesi samme astuvad.
Inimestele meeldivad lood ja väljapaistvad isiksused – mida värvikamad väljaütlemised ning eksklusiivsemalt pakutavad tehingud, seda parem. Hirm heast tehingust ilma jääda ehk fomo (fear of missing out) saadab meid nii praegu kui ka tulevikus. Paljudel on soov sarnaneda iidolile, rahatarkust levitavale finfluencer’ile. Varju on jäänud tõsiasi, et konkreetsete aktsia või võlakirja investeeringute soovitamine, aga ka inspireerivate mentorprogrammide raames pakutavad ideed võivad rikkuda hoolsuskohustust, millest investeerimisnõustaja on kohustatud kinni pidama.
Kliendi huvid olgu esikohal
Mentorluse ning finantsinstrumendi soovituse vahel jookseb aga üsna peenike joon, mida ületades liigub suunamudija õhukesele jääle. Inimesele soovituste andmine ehk investeerimisnõustamine on Euroopa Liidus reguleeritud valdkond, mis nõuab kapitali, väljaõpetatud ja koolitatud töötajaid ning selgeid protsesse.
Investeerimisnõustaja peab sobiva teenuse osutamiseks saama enne kliendi riskitolerantsist ülevaate, et käituda tema huvidest lähtuvalt. Investeerimisnõustamise korral on teenuse osutajal kliendi ees hoolsus- ja lojaalsuskohustus, ebakohase nõuande korral võtab teenuse osutaja endale riski, et klient võib pöörduda kohtusse.
Kõige tähtsam nõue investeerimisnõustamise valdkonnas töötades on lähtuda kliendi huvidest. Eestis tegutsevad rahatarkuse entusiastid tegutsevad edukalt oma kogemustele tuginedes, aga saadud kogemused ei pruugi igas olukorras töötada. Lisaks sellele ei räägita sageli kaotustest, rõhutakse pigem kiiretele liigutustele ja võitudele. See on aga juba riskijuhtimise printsiipide elementaarne eiramine.
Investeerimisega kaasneb alati risk
Kes siis ikkagi ütleb, mis just selles majandustsükli faasis kõige paremini töötab? Oleme näinud erinevaid haipe, alates 2000ndate alguse interneti buumist kuni tänapäeva krüpto ja ühisrahastuse platvormideni välja. Ka kõige targemad ei oska ennustada, millistesse atmosfääri kihtidesse mõnede varaklasside hinnad võivad tõusta. Küll aga võib võtta mürki, et ükski haip ega buum pole kestnud igavesti.
Kahjuks võivad paljud investorid olla mingil hetkel pimestatud kõrgest tootluse lubadusest ja soovist kuuluda staar-investorite koorekihti. Suurte riskide puhul kaalub rohkem võimalik suur võit, kui oht kaotada kogu raha. Kõiki võimalikke riske ongi raske kaaluda ja hinnata. Investeerimisega kaasneb alati risk, sellega võib raha võita ja kaotada. Ka professionaalse teenuse pakkuja parim ülesnäidatud hoolsus ei ole investeerimismaailmas positiivse tulemuse garantii. Küll aga saab viia oma riske väiksemaks ning olla teadlikum investeerimisvalikutest. Selleks jagan paar rahatarkuse nippi.
Kolm rahatarkuse nippi alustavale investorile
Esiteks, tuleks tekitada „tuum”, mis on globaalne, likviidne ning oma sisult igavene. Jaeinvestorile sobiks selleks mõni globaalne aktsiaindeksi avalikult kaubeldav fond, mida on võimalik soetada läbi erinevate pankade ning investeerimisühingute kauplemisplatvormide. Tegemist on likviidse instrumendiga, mida on võimalik igal hetkel realiseerida.
Teiseks, kui tuum on olemas, siis tasub vaadata mõnda üksikut aktsiat või võlakirja. Just võlakirjade puhul tasub pidada meeles, et tootlus ja risk on omavahel otseselt seotud. Kui võlakirja intress või pakutav tootlus ületab kümne protsendi piire, siis tasub riski hoolega hinnata. Mitte alati ei pruugi raha tähtajaks kätte saada. Riske hajutades tuleks vaadata erinevaid instrumente ning geograafilisi piirkondi.
Kolmandaks, tuleks olla järjekindel, tunda huvi ning investeerida pigem väiksemaid summasid pidevalt, mitte suuri summasid korraga ühekordselt. Vastasel juhul võib sattuda ootamatult halva turu ajastuse ohvriks.
Igal juhul lasub ka suunamudijate fännidel kohustus olla kriitiline iidolite ettepanekute osas. Rahatarkuse ja kogemuste saamine toimub samm-sammult ning ühe-kahe investeeringu õnnestumine ei tee kellestki investeerimisgeeniust. Suundamudijate tagantjärele kirumine on vaid enda meelelahutamine ning igast kogemusest saab midagi õppida.
Hallist alast on kaks väljapääsu
Rahatarkuse suunamudijatele soovitaksin teha lihtne valik, kas liikuda professionaalseks investeerimisnõustajaks või lõpetada igasugune soovituste jagamine. Euroopa Liidu regulatsioonid ja seadusandlus pakuvad võimalust hallist alast välja tulla.
Üks sellistest võimalustest on tegevusloata, kuid registreeringuga fondivalitseja loomine, mille abil saab asutada temaatilise investeerimisfondi. Sellise investeerimisfondi strateegia võib lähtuda konkreetse isiku investeerimiskogemusest ning ei ole üleliia kulukas teha. Sellise fondi abil saab rahatarkuse entusiast pakkuda jälgijatele teenust, mis aitab rakendada teadmisi ning kohandada strateegiaid vastavalt turul valitsevale olukorrale. Tekib pikaaegne kliendisuhe, mis on terviklikum kui üksikud postitused sotsiaalmeedias ja nende alusel investeerimisotsuste langetamine.
Teine võimalus on minna püüdma investeerimisühingu tegevusluba, et osutada investeerimisnõustamise teenust. See on selgelt pikem ja oluliselt kulukam protsess. Kui tunned, et teema puudutas sind, siis kirjuta sellest tava- või sotsiaalmeedias ning avalda arvamust!